Zielony Tydzień w Berlinie

  • Dodano: Poniedziałek, 20 stycznia 2014

W Berlinie trwają obecnie Międzynarodowe Targi Grüne Woche, jedne z największych na świecie targów żywności, rolnictwa i ogrodnictwa. Berliński Zielony Tydzień po raz pierwszy odbył się w 1926 roku. Od 2005 roku targi realizują koncepcję kraju partnerskiego. W tym roku funkcję tę pełni Estonia, która przygotowała nie tylko atrakcje żywnościowe dla smakoszy, ale także szeroką prezentację swojego rolnictwa. Polska uczestniczy w tym wydarzeniu po raz 28. Tradycyjnie już polskie wystąpienie na targach Zielony Tydzień odbywa się pod hasłem „Polska SCHMECKT!”, czyli ”Polska smakuje!”. W tym roku polskie wystąpienie obejmuje ponad 120 firm z dziesięciu regionów Polski, które prezentują szeroki asortyment żywności: wędliny, sery, pieczywo, ryby. Na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentowane są produkty tradycyjne, ekologiczne, najwyższej jakości, posiadające znak Programu Poznaj Dobrą Żywność.

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba na konferencji prasowej podkreślił, że jest to ważne wydarzenie wystawiennicze dla Polski, ponieważ Republika Federalna Niemiec jest naszym największym partnerem handlowym w branży rolno-spożywczej. Minister podkreślił, że dobre wykorzystanie unijnych środków pozwoliło zmodernizować polskie rolnictwo. Obecnie jesteśmy jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej. Mamy pierwsze miejsce w produkcji jabłek, pszenżyta i czarnej porzeczki. Znajdujemy się też na czołowych miejscach w produkcji owoców jagodowych i pieczarek. Polska posiada największą akwakulturę wśród wszystkich unijnych państw.

Nasze stoisko odwiedziło już wielu zagranicznych gości. Federalny minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Hans-Peter Friedrich skosztował tradycyjnych, polskich wędzonek i powiedział, że smakują one wyśmienicie. W rozmowie z ministrem Kalembą zapewnił o chęci nawiązania ściślejszej współpracy w zakresie realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej. Rozmowa z ministrem rolnictwa Mołdawii Vasilem Bumacovem dotyczyła rozszerzenia współpracy w zakresie inwestycji w sektorze rolnym, rozwoju obszarów wiejskich, rynków hurtowych oraz weterynarii. Minister rolnictwa Estonii Helir-Valdor Sederem podjął temat wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej, a także negocjacji w zakresie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a także inicjatywy „Chleb Pokoju”. Podczas spotkania z ministrem wyżywienia, rolnictwa i leśnictwa Kraju Związkowego Bawarii Helmutem Brunnerem poruszano problematykę bezpieczeństwa żywności. Minister Kalemba podpisał też deklarację „Soja Naddunajska”. Swoim zagranicznym rozmówcom minister Kalemba podarował kosze z polską żywnością. Były w nich polskie, tradycyjne produkty: wędliny, pierniki, miody pitne, powidła, sery, słodycze i soki.

Polskim hitem Zielonego tygodnia okazała się gęsina. Impreza promująca gęsinę odbyła się w restauracji zorganizowanej na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez Spółdzielnię Producentów Drobiu MARPOL. Pokazy kulinarne oraz degustacje dań z drobiu, w okresie trwania targów prowadzi Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi. Oprawę artystyczną zapewnił natomiast Zespół Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy’’ z Łowicza. Serwowane potrawy spełniły oczekiwania najwybredniejszych konsumentów. Zagraniczni goście zachwycali się nie tylko pieczenią z gęsi, ale także przygotowanymi na jej bazie klopsami, pasztetami czy gołąbkami. Należy podkreślić, że Polska jest największym producentem gęsi w Europie. Ich mięso doceniane są za walory smakowe, a tłuszcz korzystny dla zdrowia. Polska gęsina zdobywa nowych, zagranicznych konsumentów. Eksport gęsiny w czasie 11 miesięcy 2013 roku wyniósł 16,6 ton. Największymi jego odbiorcami są Niemcy, ale jest ono także eksportowane do Hongkongu, Francji, Czech, Rosji i Danii.

Opracowała: Katarzyna Niedźwiecka

« Powrót do listy artykułów