Zero tolerancji

  • Dodano: Piątek, 8 listopada 2013

W ostatnich czasach media bardzo często informują o nieprawidłowościach występujących w branży spożywczej. Aby zapobiec nieuczciwym praktykom Główny Inspektorat Weterynarii skontrolował po raz kolejny rzeźnie, ubojnie i zakłady przetwórstwa spożywczego. „Zero tolerancji” to program, którego celem jest kontrola podmiotów zajmujących się sprzedażą mięsa. W ramach programu terenowe organy Inspekcji Weterynaryjnej przeprowadziły następujące kontrole. W terminie 30.10.2013 r – 05.11.2013 r. w ramach programu „Zero Tolerancji” skontrolowano:

·         87 rzeźni,

·         221 zatwierdzonych zakładów przetwórstwa spożywczego,

·         8 chłodni składowych,

·         91 punktów skupu zwierząt,

·         36 pośredników handlu zwierzętami,

·         69 środków transportu produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego,

·         260 środków transportu zwierząt do 8h.

 

Łącznie przeprowadzono 872 kontrole. W wyniku tych działań ujawniono 13 działalności prowadzonych nielegalnie. Przypadki te dotyczyły głównie uboju zwierząt ( 8 przypadków), na drugim miejscu znalazła się produkcja środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego ( 3 przypadki), a na kolejnych pozycjach: rozbiór, skup zwierząt oraz transport ( po 1 przypadku).

W związku z ujawnieniem nielegalnych działalności nałożono odpowiednie kary. Główny Inspektorat Weterynarii przedstawił szczegóły następstw kontroli w ramach programu „Zero tolerancji” w okresie 30 październik – 5 listopad:

·         w drodze decyzji administracyjnej nałożono 13 kar pieniężnych na łączną kwotę

 30 050 złotych (kolejnych 14 jest w toku),

·         wypisano 8 mandatów na łączną kwotę 1 900 złotych,

·         5 spraw przekazano do organów ścigania (przekazanie 2 kolejnych jest w toku),

·         wydano 1 decyzje administracyjną o zawieszeniu/zakazie działalności i/lub wykreśleniu z rejestru (wydanie 3 kolejnych jest w toku),

·         zgłoszono 2 sprawy do Urzędu Skarbowego ( 1 w toku),

·         wygenerowano 1 powiadomienie alarmowe w systemie RASFF dotyczące występowania bakterii Salmonella w kebabie drobiowym.

 

 

 

 

Opracowała: Katarzyna Niedźwiecka

« Powrót do listy artykułów