Przyjęto budżet UE na lata 2014-2020

  • Dodano: Czwartek, 21 listopada 2013

19 listopada bieżącego roku Parlament Europejski przyjął budżet UE na lata 2014-2020. Plany przewidują, że wydatki Wspólnoty w tym terminie, w zobowiązaniach wyniosą 960 mld euro ( w rzeczywistych płatnościach ponad 908 mld euro). Ze wszystkich krajów UE to właśnie Polska otrzyma najwięcej środków w ramach tego budżetu. Licząc w cenach bieżących będzie to ok. 115 mld euro. Nasza składka wyniesie ok. 30 mld euro.

Na unijną politykę spójności przewidziano ponad 325,1 mld euro, z czego ok. 80 mld euro otrzyma nasz kraj. Z tych środków finansowane są między innymi inwestycje infrastrukturalne w krajach Unii Europejskiej. Głównym celem polityki spójności jest wspomaganie słabiej rozwiniętych państw UE.

Największe wydatki w budżecie stanowią środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Wydatki na ten cel wyniosą 373,2 mld euro (w ciągu siedmiu lat). Polsce przyznano 32 mld euro. Unijne wsparcie będzie zatem wyższe niż w poprzedniej 7-letniej perspektywie finansowej. O rozdzieleniu większości tych środków na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w latach 2014-2020 będzie decydowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Eurodeputowani wprowadzili zmiany, które pozwolą lepiej wykorzystywać środki budżetowe. W latach 2014-2020 możliwe będą przesunięcia niewykorzystanych pieniędzy z roku na rok ( do tej pory trzeba było je zwracać do budżetów krajów UE). W ramach realizacji budżetu na Wspólną Politykę Rolną będą możliwe także przesunięcia środków z II filaru do I, czyli zwiększenie płatności bezpośrednich z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. Rozwój infrastruktury na obszarach wiejskich będzie wspierany z Funduszu Spójności. Dotychczasowe uzgodnienia przewidują, że rozwój infrastruktury wiejskiej zostanie wzmocniony kwotą ok. 4,5 miliarda euro.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała: Katarzyna Niedźwiecka

« Powrót do listy artykułów